Αποτελέσματα – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Marathon 2013 – ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Με σύμμαχο τον καλό ανοιξιάτικο καιρό, το καταπράσινο τοπίο και την παρουσία όλων των μεγάλων αθλητών της Ελλάδας στην Ορεινή Ποδηλασία μεταξύ των οποίων ήταν και ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο αγώνισμα Περικλής Ηλίας διεξήχθη την Κυριακή 10 Μαρτίου 2013 στην Σαλαμίνα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Marathon 2013, μια συνδιοργάνωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας, του Δήμου Σαλαμίνας και του Ποδηλατικού Ομίλου Σαλαμίνας “Ο ΠΡΩΤΕΑΣ”.

Ο αγώνας εκτός από την κατηγορία των Αντρών και Γυναικών που έτρεξαν για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα είχε επίσης και την κατηγορία Open. Οι αθλητές συνολικά ξεπέρασαν τους 120.

Η προ-εκκίνηση του αγώνα δόθηκε στο Δημαρχείο της Σαλαμίνας και αφού διανύθηκαν 8 ασφάλτινα χιλιόμετρα, έπειτα δόθηκε το ελεύθερο για τη χωμάτινη διαδρομή μήκους 67χλμ. με τερματισμό στα Κανάκια.
Οι πρωταγωνιστές Περικλής Ηλίας και Αντωνιάδης Δημήτρης ξεχώρισαν νωρίς καθώς η εκκίνηση ήταν πριν από μία σκληρή ανηφόρα και ένα πολύ δύσκολο μονοπάτι. Η διαδρομή ήταν ιδιαίτερα απαιτητική!

Στην δεύτερη στροφή του αγώνα ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Περικλής Ηλίας έδειξε το υψηλό του επίπεδο και κράτησε πολύ δυνατό ρυθμό μέχρι τον τερματισμό, κατακτώντας για άλλη μια φορά τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας με χρόνο 3 ώρες 23 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα!
Ακολούθησε ο ταλαντούχος Δημήτρης Αντωνιάδης ΄΄ΑΣ Μαχητές Πεύκων΄΄ ο οποίος τερμάτισε περίπου 6 λεπτά αργότερα από τον Περικλή Ηλία και την τριάδα συμπλήρωσε ο ποδηλάτης του ΄΄Α.Ο Αίολος΄΄ Νείλας Γιώργος, με 4ο τον Δάντο Γιώργο του ΄΄Π.Ε.Σ.Α. ΑΣΤΕΡΑΣ΄΄, 5ο τον Πετρίδη Θεόδωρο του ΄΄Α.Ο. Παράδεισος΄΄ και 6ο τον Καστραντά Χάρη του ΄΄Π.Ο.Η. Κάστρο΄΄.

Στην κατηγορία Γυναικών Πρωταθλήτρια Ελλάδος αναδείχθηκε η Πλεσιώτη Δήμητρα αθλήτρια του ΄΄Α.Σ. Ο Ποδηλάτης΄΄ με 2η την Τβιςς Σαμπρίνα του ΄΄Γ.Σ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ΄΄ και 3η την Μούκα Ειρήνη του ΄΄Α.Ο. ΘΗΣΕΑΣ΄΄.

Το κλίμα του αγώνα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο για όλους τους αθλητές και τους παρευρισκόμενους. Ο Δήμαρχος Σαλαμίνας τον οποίο ευχαριστούμε για την βοήθεια του, βράβευσε τον Πρωταθλητή Ελλάδας και αντάλλαξαν πολύτιμα αναμνηστικά δώρα! Ευελπιστούμε να είναι πάντα αρωγός του αθλητισμού!